Komunikat prasowy, Warszawa dnia 18 marca 2019r.

Powstanie polski hub technologiczny w USA

Notowana na rynku NewConnect, spółka Apollo Capital utworzy na terenie Stanów Zjednoczonych hub dla polskich przedsiębiorstw, w tym dla najlepszych startupów. Hub ma ułatwić przedsiębiorstwom znad Wisły prowadzenie biznesu w USA, a Apollo Capital zamierza zbudować na jego bazie unikalny portfel inwestycyjny.

– Wejście na rynki zagraniczne otwiera nowe możliwości, ale nie jest to proces łatwy. Dla polskich firm barierę stanowią często pieniądze i trudności organizacyjne. Dlatego podjęliśmy decyzję o otwarciu hubu w USA i liczymy, że szybko zapełnią go polskie firmy – wyjaśnia Dominik Dymecki, prezes Apollo Capital.

Działalność hubu polegać będzie na wsparciu polskich firm w otwarciu i prowadzeniu przedstawicielstw w USA. Poza nowoczesnym biurem w centrum miasta, hub zapewni też przedsiębiorcom pomoc w rekrutacji pracowników, dostęp do usług księgowych, prawnych, czy informatycznych.

– Przez dwa lata prowadziłem oddział polskiej firmy w USA i wiem jak trudno odnaleźć się na nowym rynku, zwłaszcza na innym kontynencie. Nasz hub zdejmie z managerów znaczną część obowiązków. Dostarczymy im wyposażone biuro i inne potrzebne usługi tak, aby mogli skupić się na biznesie  – dodaje Dominik Dymecki.

Hub powstanie na Florydzie, która sprzyja rozwojowi przedsiębiorczości.

– Wybraliśmy lokalizację na Florydzie, gdyż to świetne miejsce na stawianie pierwszych kroków w USA. Floryda ma ponad 20 mln mieszkańców, a jej PKB jest niemal dwukrotnie wyższy niż PKB Polski. Poza tym mieści się na wschodnim wybrzeżu Stanów, co znacznie ułatwia komunikację w Polską. Jednocześnie ceny, w tym wynagrodzenia,  pozostają znacznie niższe niż np. w Nowym Jorku czy Kalifornii  – wyjaśnia Paweł Jeleniewski, członek Rady Nadzorczej Apollo Capital. – Zależy nam na tym aby wejście do USA stało się przystępniejsze. Korzystanie z hubu będzie tańsze niż działanie na własną rękę.

Polskie wynalazki, amerykańskie sukcesy

Mimo licznych polskich wynalazków, spośród których część opisywano jako rewolucyjne, niewiele z nich udaje się skomercjalizować. Wejście z biznesem do USA ma pomóc w osiągnięciu sukcesu.

– W Polsce powstaje wiele innowacyjnych firm, jednak niemal wszystkie zatrzymują się na pewnym etapie rozwoju, a te które osiągnęły międzynarodowy sukces można policzyć na palcach jednej ręki. Firmy amerykańskie działają w znacznie lepszym otoczeniu biznesowy i nie chodzi tylko o dostęp do większych pieniędzy i rynku zbytu. Aby skomercjalizować produkt na dużą skalę, trzeba się na tym świetnie znać. Znaczenie ma więc dostęp do wiedzy i doświadczenia osób, które brały już udział w budowaniu globalnych firm. W Polsce takich osób i potrzebnych do tego pieniędzy po prostu nie ma. A kluczem do sukcesu nie jest dobry produkt, lecz umiejętność sprzedaży go na dużą skalę – wyjaśnia Dominik Dymecki.

Apollo Capital pomoże również finansowo

Wybrane przedsiębiorstwa będą mogły liczyć na wsparcie finansowe ze strony Apollo Capital. W zamian za wsparcie, Apollo Capital zamierza być mniejszościowym akcjonariuszem każdego amerykańskiego projektu.

– Chcemy inwestować w firmy, które są gotowe wejść ze swoją działalnością do Stanów Zjednoczonych, tzn. takie które już sprzedają swój produkt w Polsce. Zamierzamy tworzyć z nimi spółki joint-venture, które będą amerykańskimi oddziałami polskich firm. Interesują nas zarówno firmy technologiczne, jak i firmy z innych branż, np. produkcyjne czy handlowe – tłumaczy Paweł Jeleniewski, członek Rady Nadzorczej Apollo Capital – Obecnie prowadzimy rozmowy z kilkunastoma firmami zainteresowanymi wejściem do USA. Zainteresowanie jest bardzo duże. Do naszego portfela wybierzemy tylko niektóre z nich.

Pieniądze czekają też w USA

Dzięki stałej obecności w USA, polskie przedsiębiorstwa uzyskają możliwość pozyskania funduszy i wsparcia od amerykańskich inwestorów.

– Połowa światowego kapitału venture capital znajduje się w USA. Kwoty poszczególnych inwestycji VC są wielokrotnie wyższe niż w Polsce. Ale inwestorzy zawsze wolą inwestować w to co znają i nad czym mają kontrolę. Chcieliby też wspierać merytorycznie swoje inwestycje (tzw. smart money), więc będą preferować spółki lokalne, amerykańskie. Ulokowanie biznesu w USA otwiera polskim firmom drogę do pozyskania tych funduszy – mówi Dominik Dymecki.

Ponadto, spółki zainteresowane ekspansją do Stanów Zjednoczonych mogą skorzystać z programów wsparcia, które prowadzone są m.in. przez instytucje należące do Polskiego Funduszu Rozwoju, w tym  Fundusz Ekspansji Zagranicznej, czy Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Apollo Capital S.A. jest spółką inwestycyjną notowaną na rynku NewConnect Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (symbol APC). Spółka złożyła do KNF wniosek o wpis do rejestru Alternatywnych Spółek Inwestycyjnych (ASI).